Zdroj: https://www.grdesign.cz/o-cem-o-vsem/foceni-v-pohybu • Vydáno: 2.3.2023 22:17 • Autor: GRdesign
Focení zvířat považuji za jednu z těch těžších odvětví fotografování. Některá jsou sice taková, že vám postojí a nechají se ochotně fotit. Pak jsou tu ale taková, která je občas problém vůbec najít v hledáčku či na displeji, natož je nějak pěkně vyfotit. Typickým příkladem pak mohou být ptáci za letu.
Z toho důvodu je potřeba fotit na krátké časy, abychom neměli pohybující se zvíře rozmazané. Jenomže ani to není jen tak. V tu chvíli se nám sníží světelnost snímku a musíme zvýšit hodnotu ISO. To samozřejmě až tak neplatí, pokud máme dostatek okolního světla. Ale se zvýšeným ISO se začne objevovat i nežádoucí šum. O tom, že clonu musíme mít co nejnižší, asi není třeba psát. S vysokou clonovou hodnotou bude toho sice více ostrého, ale snížíme si světelnost snímku. Je to zkrátka vše závislé na okolním světle a trošku laborovaní, jak chceme, aby snímek vypadal.
Můžete si také říkat, že použijete v tu chvíli automaticky režim a foťák nebo mobil to vyfotí pěkně. Což ale nemusí být úplně pravda, protože ne vždy ten automat vypočítá správnou hodnotu času pro snímek, tak jak bychom si představovali. Ve finále je focený objekt opět rozmazaný. Navíc kvůli absenci objektivu u mobilu bych asi ani neočekával jakékoliv zachování detailů a může se snadno stát, že vyfotíte jen flek. No ale zpět ke klasickému foťáku. Ohledně toho nastaveni času závěrky bych u pohybu začínal někde kolem 1/640s. Podle světelnosti snímku pak upravuji ISO. Focení do formátu RAW je pak samozřejmostí, protože rozsah úprav v postprodukci je mnohem vyšší a detaily je možné vytáhnout i u podexponovaných snímků.
Na závěr bych doporučil fotit zvířata v pohybu za dobrých světelných podmínek a pokud možno ne v šeru před západem Slunce. Pak také snížit čas závěrky na 1/640 a méně, používat nižší clonové číslo a expozici regulovat přes ISO. Následující snímky, jsou focené tímto způsobem a to jak za slušných světelných podmínek, tak i za těch horších. Schválně jsem nechal k nahlédnutí i ty méně povedené. A myslím, že je i poznáte.
Aktualizace
Když jsem už uvedl to focení ptactva, tak by si to asi zasloužilo ho přidat i do fotogalerie. Na ptactvo totiž určitě nestačí čas závěrky 1/640s, u kterého jsou zejména ty rychlejší druhy téměř vždy rozmazané. Foto ptactva je pořízeno v dopoledních hodinách za slunečného počasí a s časem závěrky 1/2500s respektive 1/3200s. Clonu jsem pak nastavil na f/5,6 což při maximální ohniskové vzdálenosti objektivu 250mm, je naprosté minimum. Citlivost na světlo ISO je pak ve všech třech případech nastaveno na 400. Pro jistotu jsem pak využil i sluneční clonu na objektivu.