A teď už k dnešním fotkám.
V první sadě se podíváme na foto z okruhového výletu po okolí, a v té druhé je to pak pár fotek, co mě zrovna trklo do očí. Podzim je vždy jedním z nejrozmanitějších období v roce. Nejen pestrobarevné listí stromů v kontrastu s holými větvemi starých dubů, ale i počasí, které se mění každou chvíli. A je úplně jedno, jestli je venku větrno, slunečno, nebo mlha a mráz. Tohle je období, kdy fotograf může kdykoliv vyrazit ven a prostě fotit. A když nechcete mít fotky jednu jako druhou z přírodních scenérií? Vezměte si s sebou nějakou blbůstku, jako je v mém případě plastová figurka.
První okruh od Černovic po Střížovice
Jednoho krásného dne jsme se s přítelkyní vydali na menší okruh po přírodě. Bylo slunečno a po mlze ani památky. Sluneční svit je na podzim už hodně nízko, takže fotky jsou povětšinou zajímavě nasvícené. Pro portrétní foto asi ne úplně ideální, ale nic, co by se nedalo řešit. Fotky přítelkyně tady sice nenajdete, ale do soukromé sbírky jsem si něco pořídil. Zato jsem perfektně využil zmíněnou plastovou figurku kostlivce.
Začal jsem fotit u Černovic, které leží už na Vysočině, takže kopečky všude, kam se podíváte. Nicméně když se přijíždí k Černovicím, zaujaly mě serpentiny obložené parkem s velmi starými stromy. Co bylo zajímavější – za kolejemi je v zatáčce alej plná listí. Právě tady jsem poprvé využil kostlivce a dle mého si zajistil asi nejlepší foto dneška.
Rozhodli jsme se vydat na okruh po okolí, co za ten den stihneme, a hlavně, aby to nebylo z jednoho místa. Na fotkách to sice může vypadat skvěle, ale osobní zážitek to nikdy nepřekoná. Dalším bodem výletu, plánovaným mimochodem až v Černovicích, byl zatopený lom Antonka u Kamenice nad Lipou. Tady jsem už fotil na jaře, takže jsem nic extra v plánu neměl. Co mě tady překvapilo, byla skutečnost, že venku bylo kolem 12 stupňů, a přesto se v lomu koupali tři lidé. Voda v tomhle lomu patří vždy mezi ty chladnější i v létě a i teď se mohla pohybovat v podobné teplotě jako okolní vzduch. Otužilci se nezapřou i kdyby se měli prokopat ledem.
Českou Kanadou
Třetí bod výletu jsem opět plánoval až při odjezdu od lomu. Jasnou volbou měla být krajina z České Kanady. Skvěle se nabídlo zamířit směrem na Jarošov a odtud na Studenou. Za Jarošovem je odbočka na Mutyněves, přičemž jsme se s přítelkyní shodli, že ta krajina se nám tam opravdu líbí. Zejména okolí rybníka Mutina, v tu dobu procházejícího vypouštěním. Stále tady občas narazíte na procházející se koně, takže jako potřebné objekty pro fotografii je můžete doplnit. Krásy podzimu se zde projevují v plné síle ve formě barev, v kontrastu s holými větvemi v dubovo-bukové aleji na hrázi rybníka. Výpusť rybníka je pak ideální využít k tomu, že se dostanete tam, kam jindy ne. Odraz barevných stromů o hladinu vody pak umocňuje fotografii ve dvojnásobně barevnou.
Poslední, čtvrtý bod tohoto výletu plánován vůbec nebyl, tedy dokud jsme nepřijeli ke křižovatce na Blažejov a Malý Ratmírov. Až tady jsme se rozhodli, že to ještě neukončíme a vezmeme to k Malému Ratmírovu, prakticky na druhou stranu, než je cesta domů. Ratmírovský rybník je v létě často vyhledávaný turisty, zejména když tudy ještě jezdila úzkokolejka. Hráz rybníka je lemována nejen stromy, ale i domy, takže zase něco navíc na fotku. Kachny vyplašené prolétávajícím balónem pak dodávají fotografii překvapivý pohyb. Prostě paráda.
Jenomže když jste už tady, vyplatí se zastavit ještě u Střížovických rybníků. V době, kdy jsme tam byli, byly oba rybníky upuštěné, takže se suchou nohou dostanete i na ostrov.
Druhá sada
Druhá sada fotek je spíš aktuální a z jiných dnů. Je tak mixem mlhavého podzimu a opakem fotek předchozích. To abych ukázal, že fotit se dá za jakéhokoliv počasí. Jednoho dne jsme vyrazili přes sedmero hor a sedmero údolí, kouknout na chalupu do Pacova. Nebyl k tomu konkrétní důvod, prostě to jen chtělo vypadnout někam jinam mimo domov. Cílené focení krajiny většinou nemá moc smysl, o čemž jsem se tam opět přesvědčil. Buď od toho očekávám víc, nebo prostě nevyjde počasí či se mi jednoduše nelíbí kompozice. Takže je lepší mít foťák u sebe a když se něco naskytne, tak fotit.
Mlha ale nemusí být pro fotografa nepřítel, ba dokonce může být kamarád. To se vyplatilo při ranním focení, kdy Slunce bylo ještě poměrně nízko a navíc zakryté hustou mlhou. Výhodou pak je, že se můžete do Slunce bez problému podívat a vyfotit ho. Dokonce jsou na fotkách Slunce vidět i skvrny. Chvilku jsem si říkal, jestli nemám špinavý objektiv, ale po sérii fotek to byly skutečně skvrny. Tohle se obyčejně v jiném období nepodaří, protože v zimě a na jaře nebývají mlhy tak husté a v létě nejsou téměř vůbec.
Na závěr
Na konec bych chtěl poděkovat, pokud jste dočetli až sem. Podzim je pro focení přírody skvělým obdobím a také skvěle vypadá na velké fotce. Proto bych ještě rád připomněl, že pokud byste měli zájem o nějakou velkou fotku nebo fotoobraz na plátně, můžete zadat poptávku pod odkazem. Stačí vyplnit údaje, přidat vybranou fotku (klidně i vaši) a po odeslání dostanete e-mail s rekapitulací. V tu chvíli budu vědět i o vaší poptávce.
Hledáte originální dárek pro sebe nebo své blízké?
Obraz na plátně může být skvělým řešením. Nabízíme tisk fotoobrazů na speciální plátno.
Více informací po kliknutí sem...
Potřebujete fotografie do velkého rámu?
Dopřejte si kvalitní tisk! Vybírejte z mnoha druhů velikostí a povrchových úprav fotopapíru.
Více informací po kliknutí sem...
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.